W niedziele 23 kwietnia odbył się pierwszy koncert w ramach „V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”.

Tegoroczny jubileuszowy Festiwal został objęty patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy co wraz z jego szczególną oprawą daje mu bardzo wysoką rangę wśród wydarzeń kulturalnych w tym roku. Skład komitetu honorowego tworzyli również: JE Ks. Bp Kazimierz Gurda Ordynariusz Siedlecki, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury Elżbieta Kruk, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Starosta Łukowski Janusz Kozioł. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski, a organizatorem Burmistrz m. Łuków Dariusz Szustek oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Koncert odbył się w dwóch częściach w różnych lokalizacjach. Pierwsza częścią był koncert na organach Mateusza Rzewuskiego. Odbył się w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. Mateusz Rzewuski to bardzo utalentowany oraz wykształcony Łukowianin obecnie mieszkający i rozwijający swoje umiejętności studiując organy oraz improwizację w Paryżu. Drugą odsłoną wydarzenia był występ Orkiestry Symfonicznej z Ivano – Frankowska z Ukrainy, który miał miejsce w Auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Orkiestra słynie ze swojej artystycznej doskonałości oraz niezwykłej różnorodności wykonywanych stylów muzycznych. Jej program uważany jest za jeden z najlepszych wśród orkiestr kameralnych w całej europie.

Koncert obejrzało łącznie ok. 300 osób. Na koniec wszyscy artyści Orkiestry Symfonicznej otrzymali upominki ufundowane przez Zakłady Mięsne Łuków S.A. oraz Urząd Miasta Łuków.

Zobacz także

Pokaż więcej